Sami Gündoğdu & Jazz Gitar Dersi

Sami Gündoğdu 1975 İzmir doğumludur. Sıklıkla karşılaşılanın aksine müzisyen bir aileden gelmemektedir, müziğe erken yaşlarda başlamamıştır ve müzik ile ilgili bir okuldan mezun olmamıştır.

 

Tüm eğitim hayatı İzmir’de geçmiştir. İzmir Atatürk Lisesi’nin ardından, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Lise döneminin son yıllarında başlayan müzik yolculuğu üniversite döneminde profesyonel müzisyenliğe  dönüşmeye başlamıştır. O yıllarda ilgi duyduğu Rock ve Blues türlerinde solo ve çeşitli gruplarla canlı müzik performansları yapmanın yanı sıra öğrencilik döneminde maddi destek sağlaması amacıyla müzik mağazalarında satış elemanlığı, gitar eğitmenliği yapmıştır. 

 

Yine bu yıllarda enstrümana duyduğu derin tutku onu enstrümanını tüm yönleri ile tanımaya yöneltmiş bu sebeple Türkiye’deki ilk seri imalat gitar firmalarından biri olan Vic Guitars’da gitar  yapımı üzerine bir yıl çalışmıştır. Bu ömür boyu sürecek bir diğer ilgi alanı olan enstrüman yapımcılığı alanının ilk temeli olmuştur.

 

Üniversite mezuniyeti ardından bir süre daha müzik ile hayatını sürdürmeye dirense de yaşam koşulları mezun olduğu bölüm doğrultusunda bir iş alanına geçmesini zorunlu kılmıştır. Uluslararası bir ilaç firmasından Tıbbi Satış Mümessilliği ardından Eğitim ve Geliştirme Uzmanı ve Eğitim ve Geliştirme Departmanı’nda yöneticiliğe kadar bu kariyerde ilerlemiştir. Bu yıllarda Jazz alanına duyduğu ilgi onu sıkı bir dinleyicilikten bir Jazz gitar icrasına yöneltmiştir. İlaç firmasındaki kariyerinin bu anlamda iki açıdan fayda sağladığını belirtmektedir, yetişkinlerin öğrenmesi ve bunun etkin ve hızlı şekilde gerçekleşmesi üzerine aldığı mesleki eğitimler ve işi dolayısıyla gerçekleştirdiği Yurtdışı seyahatleri bu alanda hızla ilerlemesine olanak sağlamıştır.

 

Jazz alanında kısa süreli dersler alsa da kendi kendine yetişmiş br gitarist olarak tanımlanabilir, kendisi bu durumu ‘ bana bunu diğer herşey gibi en iyi öğretmen yani Allah öğretti, o istedi oldu’ diye tanımlamaktadır.

 

İlaç firması kariyerini sonlandırmasının ardından Eğitim ve Kişisel Gelişim alanında çalışmaları olmuştur. Sonunda iki uzmanlık alanı olan gitar ve eğitimcilik konularını aynı potada eritmeye karar vermiş, 2016 yılından bu yana sadece jazz gitar eğitmenliği ile uğraşmaktadır. ‘jazzgitardersi’ adlı YouTube kanalını oluşturmuş ve buradan yayınladığı ücretsiz eğitim videoları ile gençlere destek olmaktadır. Türkiye’deki en çok ilgi gören jazz gitar kanalı olmayı başarmıştır.

 

Sahne çalışmaları yapmayan gitarist eğitimden arta kalan zamanlarında kendi gitar yolculuğuna devam niteliğinde çalışmalarını sürdürmekte ve Jazz Gitar Dersi websitesinde gördüğünüz gibi eserler oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır.

IMG_7191%20kopya_edited.jpg

Jazz Gitar Dersi Websitesi Hakkında;

Sanatın, insanları -belki de- en derinden etkileyen formu olan müzik formu içinde, sanatçının kendini, anlatmak istediklerini en detaylı şekilde ifade edebildiği türlerden biri olan Jazz türünün temel kurallarını, mekaniğini açıklamaya soyunmanın gerçekten büyük bir iş ve ağır bir sorumluluk olduğunun farkındayım. Böylesine zor bir işe başlamamda beni en çok heveslendiren nokta ise, sizler gibi müzisyen arkadaşlarıma elle tutulur, güvenilir sağlam kaynaklar sağlamak arzusu oldu.

 

Müzik ile uğraşmaya başladığım gençlik yıllarımda, ülkemizde Jazz türünün içeriğine, icrasına dair eser ve kaynakların çok sınırlı olması, konu hakkında bilgili sanatçıların - hele ki sizinle aynı enstrümanı paylaşan - azlığı Jazz türünü bizler gibi genç müzisyenler için ulaşılması neredeyse imkansız, bilinmez, gizemli bir hedefe dönüştürüyordu. Bunların bir kısmı gerçek zorluklar olmakla birlikte, bir çoğu da bizlerin ön yargılarından oluşan engeller idi. Ben ve benim jenerasyonumdaki diğer müzisyen arkadaşlarım tüm bu engeller karşısında, tabiri caiz ise karanlıkta yolumuzu bulmaya gayret ettik.

 

Ancak, azimli ve yetenekli müzisyenler uğraşlarının sonuçlarına ulaşsalar da bulundukları konuma gelmeleri normalin çok daha üstünde uzun zaman gerektirdi.

 

Temel arzum, bu site aracılığı ile -İnşallah- çok daha hızlı yol almanızı sağlamaya yardımcı olmak, sadece burada yer alan kaynakları kullanarak dahi jazz gitar armoni ve icrasına dair kafanızdaki tüm sorulara cevap bulmanızı sağlamaktır.